U świętego Józefa w Chorzowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 19 marca 2016 00:14

Kościół, zbudowany w stylu neoromańskim na planie krzyża łacińskiego, należy do najpiękniejszych i największych kościołów na Śląsku. Długość jego wynosi 72 m, szerokość 38 m, wysokość wewnątrz 16 m, a razem z dachem 25 m. Wieża z zegarem wznosi się na wysokość 51 m.

Ozdobą kościoła jest jego część tylna z pięknymi łukami przyporowymi i kolumnami w górnej części. Główny portal ozdobiony jest pięknymi rzeźbami w kamieniu - w tym św. Józefa - oraz płaskorzeźbami, przedstawiającymi świętych Apostołów Piotra i Pawła. Warte uwagi są również ciekawe zdobienia wszystkich wejść bocznych.

 

Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone. Ołtarz główny ozdobiony jest pięknymi, złoconymi rzeźbami, przedstawiającymi sceny z życia św. Józefa (zaślubiny i śmierć). Wykonał je, według planów wspaniałego architekta Schmitza, artysta rzeźbiarz Schreiner z Ratysbony. Jego dziełem są również dwa boczne ołtarze Serca Pana Jezusa i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przed ołtarzem głównym zostały niedawno ustawione na pierwotnym miejscu rzeźby aniołów. W ołtarzu głównym na uwagę zasługują również: rzeźba św. Józefa zasiadającego z Dzieciątkiem na tronie oraz srebrne tonda Ewangelistów.

 

W transepcie pod sufitem, na belce tęczowej, znajduje się scena ukrzyżowania: Chrystus w złotej koronie na krzyżu, obok postacie Maryi i św. Jana. Na filarze przy balaskach zawieszony jest obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem "Jezu, ufam Tobie", kopia obrazu z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach.

 

Po prawej stronie znajduje się ołtarz Matki Bożej Fatimskiej. Do niedawna znajdował się tam obraz, a obecnie figura przywieziona z Portugalii podczas parafialnej pielgrzymki do Fatimy. W tym miejscu zazwyczaj odbywają się nabożeństwa maryjne: Majowe oraz Różaniec. Natomiast po lewej stronie znajduje się ołtarz św. Barbary, patronki górników.

 

Wzdłuż nawy głównej na filarach umieszczone są figury świętych: św. Franciszka z Asyżu, św. Elżbiety, św. Anny z młodą Maryją, św. Andrzeja Boboli oraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus. Ozdobą ścian są rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej, w czasie ostatniego remontu umieszczone w czarnych ramach ze złoceniami - tak, bowiem wyglądały one pierwotnie. Po lewej stronie, blisko wejścia głównego, znajduje się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Przed umieszczonym tam obrazem w każdy niedzielny wieczór maja odbywa się Apel Jasnogórski, prowadzony przez wspólnoty parafialne. W tej kaplicy znajduje się również jeden z najpiękniejszych witraży w kościele, okrągły, przedstawiający Bożą Rodzicielkę.

 

Będąc wewnątrz kościoła, warto spojrzeć również w górę. Sufit stanowią kasetony, ozdobione złotymi symbolami i ornamentami. W nawie głównej zawieszone są dwie ogromne, metalowe lampy, wykonane w stylu romańskim; kolejne dwie zawisną już wkrótce przy ołtarzach Matki Bożej Fatimskiej oraz św. Barbary. Niepowtarzalnego klimatu nadają wnętrzu liczne i bogate witraże oraz nowoczesny system oświetleniowy, podkreślający urok świątyni. Na chórze umieszczone są wspaniałe organy firmy Binder z Ratysbony, wybudowane w 1907 roku.

 

Nowy ołtarz i ambona. Sercem każdej świątyni jest ołtarz, na którym dokonuje się największe wydarzenie w życiu wspólnoty - przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Pańską. Ostatni etap remontu naszego kościoła miał na celu rzecz wielką - zbudowanie nowego ołtarza posoborowego oraz ambony.