Chrzest a Bierzmowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 12 stycznia 2016 22:54

Gdy głębiej zastanowimy się nad Chrztem i Bierzmowaniem zauważymy, że te sakramenty, mimo dzielącej je odległości czasowej bardzo ściśle łączą się ze sobą. Oba są wtajemniczeniem sakralnym człowieka, przez odpowiednie znaki i obrzędy, do pełniejszego wzrastania w wierze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejność przyjmowania tych sakramentów jest następująca: Chrzest „z wody i Ducha Świętego”, jako nowe narodzenie się w Chrystusie; Komunia Święta - przypieczętowanie przymierza z Bogiem oraz Bierzmowanie, jako namaszczenie Duchem Świętym. Przez sakrament Bierzmowania osoby odrodzone Chrzcie Świętym otrzymują nieoceniony dar Ducha Świętego. To On osoby naznaczone tym sakramentem wiąże Kościołem i w ten sposób jeszcze ściślej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia i bronienia wiary słowem i uczynkiem.

 

 

 

W sakramencie bierzmowania ma miejsce druga misja Ducha Św., która doskonali dzieło rozpoczęte przez chrzest, ściślej włącza ochrzczonego do Kościoła i uzdalnia go do pełnej realizacji potrójnej misji mesjańskiej otrzymanej na chrzcie. Bierzmowanie kieruje do podjęcia dróg Ducha Świętego. Obie te drogi są złączone, tak jak Chrystus i Duch Święty. To właśnie Duch Święty kontynuuje dzieło Chrystusa na ziemi, a całe życie chrześcijanina stanowi egzystencję w Duchu Świętym. Bierzmowanie udziela pełni Ducha Świętego.

 

 

Niech zbawcza moc sakramentów umacnia nas i naszą wiarę w drodze do Nieba.

 

 

 

 

 

autor: Beata Fabiś

Poprawiony: wtorek, 12 stycznia 2016 22:55