Zmarł kard. Tucci, przez 12 lat dyrektor Radia Watykańskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
środa, 15 kwietnia 2015 19:28

Ojciec Święty wspomina z wdzięcznością kilkudziesięcioletnią współpracę, jaką służył Stolicy Apostolskiej zmarły wczoraj wieczorem w Rzymie kard. Roberto Tucci SJ. Czytamy o tym w papieskim telegramie do o. Adolfa Nicolasa, generała Towarzystwa Jezusowego, do którego należał ten włoski purpurat.

 

O. Tucci, jak czytamy w kondolencyjnym przesłaniu, był kolejno – przez 14 lat – redaktorem naczelnym La Civiltà Cattolica (1959-1973), ekspertem na Soborze Watykańskim II, przez 12 lat (1973-1985) dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego, a przez prawie 19 – organizatorem podróży zagranicznych Jana Pawła II. „Pozostawia on po sobie pamięć życia czynnego i dynamicznego, oddanego konsekwentnie powołaniu zakonnika czułego na potrzeby innych oraz duszpasterza wiernego Ewangelii i Kościołowi za przykładem św. Ignacego” – pisze Franciszek, który sam należy do założonego przez tego świętego zakonu.

 

Kard. Tucci ukończyłby w niedzielę 19 kwietnia 94. rok życia. Urodzony w 1921 r. w Neapolu jako syn katolika i anglikanki, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego mając 15 lat. Po święceniach kapłańskich i doktoracie z teologii był profesorem, a następnie pełnił przypomniane w papieskim telegramie funkcje. Jako ekspert soborowy wniósł wkład w Dekret o apostolstwie świeckich i w Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym. Zaangażowany w sprawę jedności chrześcijan uczestniczył w ważnych spotkaniach ekumenicznych. W 2001 r. został w 80. roku życia mianowany kardynałem.

 

Pogrzeb kard. Tucciego planowany jest na piątek 17 kwietnia w bazylice watykańskiej. Mszę pogrzebową koncelebrować będą o godz. 15:30 kardynałowie i biskupi z dziekanem Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Na zakończenie obrzędom liturgicznego pożegnania zmarłego przewodniczyć będzie Papież.

 

ak/rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER