Brazylia: nowelizacja dokumentu o akcji ewangelizacyjnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 17 sierpnia 2015 18:07

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego na przełomie kwietnia i maja br. biskupi brazylijscy pracowali nad aktualizacją „Ogólnych wskazań akcji ewangelizacyjnej w Brazylii” na najbliższe 4 lata (2015 - 2019). Wybrali także nowe prezydium konferencji episkopatu. Przewodniczącym został arcybiskup Sergio da Rocha – ordynariusz stołecznej archidiecezji Brasílii.

 

Należy zaznaczyć, że we wspomnianym dokumencie znalazły się cytaty z wypowiedzi papieża Franciszka, jakie skierował do biskupów, młodzieży i Kościoła w tym kraju podczas swojej wizyty pasterskiej związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2013 r. w Rio de Janeiro.

 

W tych dniach przewodniczący episkopatu udzielił obszernego wywiadu na temat nowego dokumentu. Abp Sergio da Rocha wymienił najważniejsze działania pasterskie, jakie Kościół Brazylii winien wprowadzać w swoich wspólnotach wiary, jak też w kontakcie ze społeczeństwem oraz z ludźmi polityki i kultury.

 

Gdybyśmy chcieli streścić obowiązujący dokument duszpasterski episkopatu to, z pewnością należałoby wypunktować najważniejsze cele, jakie wskazuje, a mianowicie: dialog, wspólnotę i misję.

 

Według przewodniczącego episkopatu Kościół winien być domem otwartym dla wszystkich; wspólnotą, która potrafi dzielić radości i nadzieje, smutki i niepokoje. Potrzebujemy Kościoła coraz bardziej solidarnego i służebnego w posłudze życiu, sprawiedliwości i pokoju.

 

Arcybiskup Sergio da Rocha podkreśli z naciskiem – że konferencja biskupów (CNBB) kierowana przez nowe prezydium – chce być jeszcze bardziej narzędziem dialogu najpierw w samej wspólnocie Kościoła, we wszystkich jej wymiarach, jak też promowania animacji misji ewangelizacyjnej.

 

Dokument episkopatu „Ogólne wskazania akcji ewangelizacyjnej w Brazylii” podkreśla bardzo mocno znaczenie życia wspólnotowego i uczestnictwa osób świeckich w życiu społecznym, jako „sól ziemi” i „światło świata”, według słów Jezusa.

 

Według hierarchy inicjatywy indywidualne wiernych są ważne, ale nie wystarczające. Potrzeba organizować, w duchu wspólnoty, posługę charytatywną, sprawiedliwości i pokoju. Stąd ważność duszpasterstw społecznych i ruchów kościelnych poświęcających się ewangelizacji w dziedzinie: polityki ekonomii oraz w sposób bezwarunkowy broniących życia.

 

Przewodniczący episkopatu podkreślił z naciskiem, we wspomnianym wywiadzie, że pragnie Kościoła bardziej obecnego w życiu społecznym tego kraju.

 

 

Z. Malczewski TChr, Brazylia

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER